خانه » علوم هفتم » بخش فیزیک

بخش فیزیک

انرژی

انرژی

وانایی انجام کار را انرژی می‌نامند. انرژی به صورتهای متفاوت در طبیعت یافت می‌شود. در بادها، امواج دریاها، رعد و برق آسمانی، برای به حرکت درآمدن یک ماشین یا پرتاب یک موشک و یا پرواز هواپیماهای غول‌پیکر، شهابسنگهای آسمانی، گردش زمین بدور خورشید و هزاران رفتار یا فعالیت دیگری که انرژی برای انجام آن‌ها همراه است.       هسته‌ها ... ادامه مطلب »

انرژی وتبدیلات آن

انرژی وتبدیلات آن

نرژی را توانایی انجام کار گویند. انرژی عاملی است که باعث حرکت یا تغییراتی در مواد می شود. یکای اندازه گیری انرژی به افتخار دانشمند به نام جیمز ژول ، ژول نامیده شده است.       در محیط اطراف ما چیزهایی در حال حرکت و جابجایی هستند. موادی تغییر می کنند و خاصیت آنها عوض می شود . در تمام ... ادامه مطلب »

فصل۱:پهپاد

فصل۱:پهپاد

آشنایی با پهپاد    کاربرد و موارد مصرف بوراکس برای خرید بوراکس به این سایت  وارد شوید.  فروش بوراکس,خرید بوراکس,قیمت بوراکس,تهیه ی بوراکس,کاربردبوراکس,محل فروش بوراکس,فرمول بوراکس,بوراکس پهپاد(پرنده ی هدایت پذیر از دور) یا هواپیمای بدون سرنشین به اشیاء پرندهٔ هدایت‌پذیر از راه دور (UAV:Unmanned Aerial Vehicle) گفته می‌شود. هواپیماهای بدون سرنشین در ایران به «پهپاد» شهرت دارند که از حروف ... ادامه مطلب »

فصل۲:کولیس

فصل۲:کولیس

فصل۱ :کولیس     قطر داخلی و خارجی یک لوله را نمی‌توان با دقت و به آسانی با یک خط کش مدرج اندازه گرفت. برای اندازه گیری دقیق‌تر آنها از کولیس استفاده می‌شود. کولیس از ترکیب یک خط کش مدرج و یک ورنیهمتحرک درست شده است.       کولیس   تاریخچه کولیس   در سال ۱۹۴۹ فردی به نام ... ادامه مطلب »

فصل۲: ریزسنج:میکرومتر

فصل۲: ریزسنج:میکرومتر

ریزسنج:میکرومتر     ریزسنج (میکرومتر) به ابزار دقیقی گفته می شود که برای اندازه گیری های کوچک به کار می رود و معمولاً عمل اندازه گیری با آن با چرخاندن پیچ تنظیم که گام دندانه بسیار ظریفی دارد انجام می شود.   ریزسنج یا میکرومتر        قاب ریزسنج نعل شکل و یک سر آن دارای فک ثابت سخت ... ادامه مطلب »

فصل۲:پیشوند های در دستگاه اس آی

فصل۲:پیشوند های در دستگاه اس آی

پیشوند های در دستگاه اس آی     سامانه استاندارد بین‌المللی یکاها (SI) یک مجموعه پیشوند را برای بیان واحدها مشخص کرده‌است که به پیشوندهای اس‌آی (به انگلیسی: SI prefixes)‏ یا پیشوندهای متریک(به انگلیسی: metric prefixes)‏ می‌گویند. این پیشوند بیانگر ضرب و تقسیم در توانی از ده است. هر کدام از این پیشوندها نمادی دارد که در قبل از نماد ... ادامه مطلب »

فصل۲:یکای طول-زمان-جرم

فصل۲:یکای طول-زمان-جرم

یکای طول-زمان-جرم     دستگاه متریک یک دستگاه اندازه‌گیری دهدهی است. این دستگاه برای اولین بار در فرانسه در سال ۱۷۹۱ پذیرفته شده و هم‌اکنون پایه دستگاه اندازه‌گیری در تمامی کشورهای جهان به جز ایالات متحده، لیبریا و برمه‌است.        هر چند قصد آغازکنندگان این دستگاه، ایجاد دستگاهی بود که برای تمام مردم به طور برابر قابل استفاده ... ادامه مطلب »

فصل۲:تفاوت وزن و جرم

فصل۲:تفاوت وزن و جرم

تفاوت وزن و جرم        اغلب وقتی افراد در موضوع وزن و جرم صحبت می کنند، هر دو را از یک کمیت می دانند و با واحد کیلوگرم مشخص می کنند، در صورتی که وزن و جرم دو کمیت متفاوت هستند و تفاوت آنها در موارد زیر است:       ۱- جرم کمیتی است عددی و وزن ... ادامه مطلب »

فصل ۱:تاسیسات هسته ای ایران

فصل ۱:تاسیسات هسته ای ایران

   کاربرد و موارد مصرف بوراکس برای خرید بوراکس به این سایت  وارد شوید.   مرکز تحقیقات هسته ای تهران این مرکز به سبب سابقۀ طولانی و توان علمی و فنی حاصل از کادر مجرب خود، همواره پیشاهنگ فعالیت های علمی و پژوهشی فناوری هسته ای در ایران بوده است. مرکز تحقیقات هسته ای با داشتن رآکتور هسته ای تحقیقاتی ... ادامه مطلب »

فصل ۱:کاربردهای صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای

فصل ۱:کاربردهای صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای

    کاربرد و موارد مصرف بوراکس برای خرید بوراکس به این سایت  وارد شوید.   علوم و فناوری هسته‌ای در حال حاضر به عنوان فناوری برتر (های تک) محسوب می شود. امروزه تأثیر این علوم بر افزایش دانش بشری، طبیعت حاکم و ارائۀ رفاه و خوشبختی به زندگی بشری غیرقابل تردید می باشد و می تواند به عنوان یک عنصر ... ادامه مطلب »