خانه » راهبردهای آموزشی

راهبردهای آموزشی

اهداف های کلی در طرح جدید آموزش علوم تجربی

اهداف های کلی در طرح جدید آموزش علوم تجربی

کاربرد و موارد مصرف بوراکس برای خرید بوراکس به این سایت  وارد شوید. درس علوم تجربی که یکی از درس های اصلی دوره های ابتدایی و راهنمایی تحصیلی است، به نوبه ی خود باید بتواند به هر دو هدف یادشده دست یابد. در این درس، محتوا و روش باید به گونه ای طراحی شود که از یک سو به نیازهای ... ادامه مطلب »

کار گروهی در کلاس

کار گروهی در کلاس

 دانش آموزان از همدیگر چیزهای بسیاری می‌آموزند. آنها اغلب مطالبی را که یک تازه آموخته توضیح میدهد، راحت تر متوجه میشوند. دانش آموزان از همدیگر چیزهای بسیاری می‌آموزند. آنها اغلب مطالبی را که یک تازه آموخته توضیح میدهد، راحت تر متوجه میشوند. اکثر دانش آموزان لذت می‌برند دست کم بخشی از وقت خود را صرف کارهای گروهی کنند. نکات زیر ... ادامه مطلب »

فلسفه ی آموزش علوم تجربی

درس علوم تجربی که یکی از درس های اصلی دوره های ابتدایی و راهنمایی تحصیلی است، به نوبه ی خود باید بتواند به هر دو هدف یادشده دست یابد. در این درس، محتوا و روش باید به گونه ای طراحی شود که از یک سو به نیازهای فطری دانش آموزان در زمینه ی شناخت محیط پاسخ گوید، به آنان در ... ادامه مطلب »

یادگیرى و تحلیل مفاهیم آن

جامع‌ترین تعریفى که تاکنون از یادگیرى ارائه شده، تعریف هیلگارد (Hilhgard) و مارکوئیز (Marquiz) است. این دو روانشناس، یادگیرى را بدین‌گونه تعریف کرده‌اند: یادگیرى عبارت است از فرایند تغییرات نسبتاً پایدار در رفتار بالقوهٔ فرد، بر اثر تجربه. ( سیف، على‌اکبر ( ۱۳۶۸)؛ ص ۴۸.) این تعریف نسبت به تعاریف دیگر رجحان و برترى خاصى دارد؛ زیرا دیدگاهى جدید از ... ادامه مطلب »

برنامه ریزی

برنامه ریزی در ابتدای سال همیشه دانش آموزان دچار این مشکل هستند که چگونه می توانند برای خود، یک برنامه مطالعاتی منظم داشته باشند. یا اگر مشاور برای آنها برنامه ریزی کند فقط چند روز اول، آن را اجرا می کنند. یکی از دلایل عدم موفقیت در این زمینه غیر واقع بینانه بودن برنامه ی مطالعاتی است. برای اینکه یک ... ادامه مطلب »

مدیریت زمان مطالعه:

مدیریت زمان مطالعه: مدیریت صحیح زمان وابسته به انتخاب بین کارهای مهم و غیر مهم است پس برای موفقیت: ۱-از کارهای غیر مهم صرف نظر کنید. ۲-کارها را اولویت بندی کنید. ۳-راهزنان وقت را بشناسید. ۴-راههای ایجاد وقت را یاد       راهزنان وقت: ۱-صحبتهای کم اهمیت ۲-میهمانان ناخوانده ۳-مطالعه ی مطالب کم اهمیت و غیرضروری ۴-روشهای غیر صحیح ... ادامه مطلب »

خلاصه نویسی درس

خلاصه نویسی با مطالعه یک مطلب و درک آن می توان خلاصه ای از آن را با در نظر گرفتن کلمات اصلی و کلیدی یادداشت کرد. تا در هنگام مطالعه منبع خوبی یادآوری مطالب باشد. متن کامل مطالب را هیچگاه نباید در خلاصه ها یادداشت کرد. بلکه نکات مهم و کلیدی را که با دیدن آن بتوان مطالب را به ... ادامه مطلب »

علل استرس و اظطراب در دوره‌ی راهنمایی

علل استرس و اظطراب در دوره‌ی راهنمایی در دوره‌ی راهنمایی کودکان در حال عبور از طفولیت به بزرگسالی هستند و دوران سختی را سپری می‌کنند با وجود تغییرات زیاد، دانش آموزان در دورهی راهنمایی ممکن است احساس ناتوانی در برابر وضعیت‌های مختلف داشته باشند در حالی‌که قبلاً به راحتی با مشکلات رو به رو می‌‌شدند. تغییرات محیطی ناگهانی در این ... ادامه مطلب »

نکاتی برای حل یک مسأله‌ی علوم

نکاتی برای حل یک مسأله‌ی علوم در درسهایی مثل علوم و ریاضی نباید صرفاً به مطالعه درس اکتفا کرد، بلکه می‌بایست حتماً شروع به حل مسأله کنید. برای حل مسأله در درس علوم لازم است که تعاریف اصلی را کاملاً متوجه شده و کلمه به کلمه بخاطر سپرده باشید و همچنین واحدها را بخوبی یادگرفته و در تبدیل واحدها خیلی ... ادامه مطلب »

۱۰ قدم تا یاد گیری

چگونه برای یادگیری خود برنامه ریزی کنیم؟ برای رسیدن به یادگیری مطلوب و موفقیت تحصیلی می بایست برکلیه­ی مراحل وشرایط مؤثر برمطالعه مدیریت کرد.فرایند مطالعه ویادگیری مطلوب با عوامل مختلفی نظیر (اهداف، توانایی­ها و استعدادهای یادگیرنده، محتوا ،فضا و شیوه­ی مطالعه، بازه زمانی مدنظر، ویژگی های روانشناختی و…) در ارتباط است، که هر یک از آن ها به نوبه خود ... ادامه مطلب »