خانه » فیزیک

فیزیک

طیف نگار

طیف نگار

وقتی یک شعاع نوری از منشور می‌گذرد، خمیده یا شکسته می‌شود. مقدار شکست یک موج به طول موج آن بستگی دارد. موجهای با طول موج کوتاه بیش از موجهای با طول بلند شکسته می‌شوند. با عبور دادن نور سفید معمولی یا نور سفید حاصل از گرم کردن و گداختن سیم تنگستن یا پلاتین، از یک منشور در دستگاهی به نام ... ادامه مطلب »

نیمه عمر ماده ی پرتوزا

نیمه عمر ماده ی پرتوزا

کاربرد و موارد مصرف بوراکس برای خرید بوراکس به این سایت  وارد شوید.  نیمه عمر ماده ی پرتوزا: نیم عمر ماده ی پرتوزا مدت زمانی است که طی آن نیمی از هسته های پرتوزای موجود در آن واپاشیده شوند. نیم عمر عناصر مختلف با هم تفاوت زیادی دارد.نیمه عمر یک ماده زمانی است که طول می کشد تا خاصیت رادیواکتیویته ... ادامه مطلب »

مقاومت الکتریکی

مقاومت الکتریکی

مقاومت الکتریکی عبور جریان الکتریکی از هادی ها از بسیاری جهات شبیه عبور گاز از یک لوله است. اگر این لوله پر از پشم فلزی یا ماده مختلطی باشد ، این شباهت ها بیشتر می شود. اتم های نشکیل دهنده سیم هادی از عبور الکترون ها جلوگیری می کنند ، همانطور که الیاف پشم فلزی مانع عبور مولکول های گاز ... ادامه مطلب »

مولد واندوگراف

مولد واندوگراف

کاربرد و موارد مصرف بوراکس برای خرید بوراکس به این سایت  وارد شوید. مولد واندوگراف یکی از ازمایش های دوست داشتنی ازمایش واندوگراف است   مولد واندوگراف در سال ۱۹۳۷ توسط فیزیکدان آمریکایی رابرت جمیسون واندوگراف اختراع شد این دستگاه قادر است که ولتاژهای تا ۲۰ میلیون ولت ایجاد نماید     الف) تاریخچه و طرز کار مولد واندوگراف قبل از ... ادامه مطلب »

الکتریسیته ساکن

الکتریسیته ساکن

امروزه در اطراف ما، در منزل، محیط کار، خیابان های داخل شهر و . . . همیشه با وسیله هایی روبرو می شویم که از انرژی الکتریکی استفاده می کنند. الکتریسیته در زندگی ما نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. در این فصل الکتریسیته و کاربردهای آن را مورد بحث قرار می دهیم.     الکتریسیته   بار الکتریکی ... ادامه مطلب »

شکست نور

شکست نور

شکست نور هنگامی که یک شیء مانند یک قاشق یا یک قلم را داخل یک لیوان محتوی آب می‌گذاریم و از بیرون به لیوان نگاه می‌کنیم قاشق و قلم را شکسته می‌بینیم‌. همچنین وقتی به آب درون یک استخر نگاه می‌کنیم‌، عمق استخر کم‌تر از مقدار واقعی آن به نظر می‌رسد‌. مشاهده‌ی پدیده‌هایی از این قبیل به سبب پدیده‌ی شکست ... ادامه مطلب »

آینه تخت- آینه محدب : آینه مقعر

آینه تخت- آینه محدب : آینه مقعر

کاربرد و موارد مصرف بوراکس برای خرید بوراکس به این سایت  وارد شوید. آینه ها آینه، وسیله‌ای است که به علت صافی و بازتاب بالایش، بر رویهٔ خود، تصویر اجسام را نشان می‌دهد. پرتوهای نور بازتابیده از رویهٔ یک آینه در نقطه‌ای به نام نقطه کانونی آینه به هم می‌رسد. بسته به دوری جسم تا آینه و نوع آینه، فاصله ... ادامه مطلب »

خسوف-کسوف- اصل انعکاس

خسوف-کسوف- اصل انعکاس

خورشیدگرفتگی یا کُسوف (نام قدیمی‌تر خورگیر[نیازمند منبع]) وقتی رخ می‌دهد که سایهٔ ماه بر بخشی از زمین بیافتد و در نتیجه از دید قسمت‌هایی از کرهٔ زمین، قرص ماه روی قسمتی از قرص خورشید را بپوشاند. این پدیده هر ۳۵ سال و در مناطق مداری هر ۳۷ سال یکبار روی میدهد و هر فرد در طول عمر خود در ناحیه ... ادامه مطلب »

نور-چشمه نور-سایه

نور-چشمه نور-سایه

نور مرئی (که معمولا بطور خلاصه نور گویند) تابش الکترومغناطیسی است که به چشم انسان [و دیگر بینندگان!] مرئی و مسئول حس بینایی است. نور مرئی با طول موجی از حدود ۳۸۰ تا حدود ۷۴۰ نانومترجای دارد. محدوده نور مرئی بین دو نور نامرئی مادون قرمز ، که در طول موج های بلندتر و نور نامرئی ماوراء بنفش ، که ... ادامه مطلب »

الکتریسیته ساکن (قسمت ۳)

الکتریسیته ساکن (قسمت ۳)

 الکترون آزاد دراجسام فلزی الکترونها به راحتی از اتمهای خود جدا می شوند و در درون جسم به حرکت درمی آیند و موجب رسانایی الکتریکی می شوند. این الکترونها را الکترنهای آزاد می نامند.       س: اجسام رسانا و نارسانای الکتریکی چگونه اند؟ ج: پاره ای از مواد مثل فلزات به راحتی الکتریسیته را از خود عبور می ... ادامه مطلب »