خانه » دست ورزی » بالون پلاستیکی بسازید!
بالون پلاستیکی بسازید!
بالون پلاستیکی بسازید!

بالون پلاستیکی بسازید!

فروش بوراکس,خرید بوراکس,قیمت بوراکس,تهیه ی بوراکس,کاربردبوراکس,محل فروش بوراکس,فرمول بوراکس,بوراکس

کاربرد و موارد مصرف بوراکس

برای خرید بوراکس به این سایت  وارد شوید.

فروش بوراکس

بالن ها وسایلی هستند که بدون انرژی سوخت های فسیلی می توانند در آسمان حرکت کنند/(البته بعضی مدل ها)دو نوع بالن وجود دارد که یکی از گاز هیدورژن یا هلیم پر می شود و دیگری که با هوای گرم پر می شود، در حالت اول به انرژی زیادی احتیاج ندارد ولی مدل گاز گرم برای گرم شدن داخل بالن به شعله زیادی احتیاج دارد.

 

تاریخچه بالون

رزیه (Rozier)،  شیمیدان و معلم فیزیک فرانسوی بود و  بیشتر در باره ی گازها تحقیق می کرد . او موزه ی علومی بنا کرده بود که در آن آزمایش های شیمی و فیزیک را برای عموم به نمایش در می آورد .

 

بالنبالن
عکس راست : مونت گلفیه   ،  چپ : رزیه

او در ژوئن ۱۷۸۳ ، به تماشای پرواز بالون برادران مونت گلفیه  رفته بود . بالونی که این دو برادر ساخته بودند ، او را سر ذوق آورد و خودش شروع به آزمایش و تجربه کرد. بالاخره بعد از تلاش های مستمر و پیگیر موفق شد در ۱۹ سپتامبر ۱۷۸۳ بالون هوای گرمی بسازد که در آن یک گوسفند ، یک اردک و یک خروس سوار بودند!

در ۱۵ اکتبر همان سال او دیگر آن قدر به بالون اصلاح شده ی خودش مطمئن بود که در آن نشست و بر فراز پاریس به پرواز در آمد . البته ۱۵ دقیقه بیشتر در هوا نماند و پس از ۱۵ دقیقه پرواز در ارتفاع ۲۵ متری، سالم به زمین نشست .
پس از انجام آزمایش های بیشتر و بیشتر…. او توانست در ۲۱ نوامبر ۱۷۸۳ با بالون برادران مونت گلفیه سفری ۱۲ کیلومتری را تجربه کند . در طی این پرواز که کلاً ۲۵ دقیقه طول کشید ، بالون او تا ارتفاع ۹۰۰ متری بالا رفت .

بالن
بالون رزیه

حالا این برادران مونت گلفیه فرانسوی کی بودند ؟ بالونی که آنها ساخته بودند و رزیه آن را دیده بود و بعد رفته بود آن را اصلاح کرده بود، بالون بدون سرنشینی بود که با خرده های چوبی که درون آن بود هوای درونش گرم می شد و مثل بالون خودتان به بالا می رفت . برای همین هم این بالون اولین بار که به هوا رفت کمی در آتش سوخت .  ، اما همان طور که گفتیم بعداً رزیه با اصلاحاتی که انجام داد  توانست سفری هوایی رابا آن  تجربه کند  ( می گویند او اسفنج خیسی داشته وبا آن آتشی که به اطراف سرایت می کرده را خاموش می کرده است . )

ژوزف و ژاک مونت گلفیه که پدرشان کارخانه کاغذ داشت و از بچگی با انواع کاغذ سر و کار داشتند،  فهمیده بودند که وقتی زیر یک کیسه کاغذی شعله روشن می کنند ، کیسه باد می شود و به هوا می رود . آنها کیسه  بزرگ تری از جنس ابریشم و کاغذ ساختند و در ۴ ژوئن ۱۷۸۳ آن را به هوا فرستادند .  درواقع برادران مونت گلفیه مخترع اولین بالونی بودند که واقعاً به هوا رفت .


بالون مونت گلفیه

جالب است بدانید مونت گلفیه فکر می کردند که گاز جدیدی  کشف کرده اند که از هوا سبک تر است و باعث می شود بالون بالا رود .  در واقع گاز جدید آنها همان هوایی بود که فقط گرم شده بود .

دانشمندان بعضی وقت ها در اثر تجربه و آزمایش یک اتفاقی را کشف می کنند، بدون اینکه دقیقاً بدانند چرا آن اتفاق می افتد . حتی بعضی وقت ها تصور اشتباهی راجع به علت آن دارند . به نظر شما با وجود اینکه مونت گلفیه علت واقعی بالا رفتن بالون را نمی دانستند ، آیا کار آنها ارزشی داشت؟


بالون برادران مونت گلفیه

دو هفته بعد از پرواز بالون مونت گلفیه ، فیزیکدان فرانسوی ژاک چارلز  و نیکولاس رابرتز اولین بالون هیروژنی را به هوا فرستادند . هیدروژن گازی است که از هوا سبک تر است و برای همین هم بالامی رود .  ژاک در تولید هیدروژن تبحر داشت و رابرتز هم در پوشاندن ابریشم با لاستیک . آن دو ، باهم همکاری کردند و اولین بالون هیدروژنی را ساختند .


بالون هیدروژنی چارلز

دو سال بعد (۱۷۸۵م. ) یک فرانسوی با نام ژان پیر بلانکارد یک بالون هیدروژنی طراحی کرد که بالهایی برای کنترل پرواز داشت . او به همراه  کمک خلبان آمریکاییش جان جفریس از میان کانال انگلیس با بالون عبور کردند .  جان جفریس بعد ها نوشت آن قدر بالون به آب نزدیک شده بود که آنها همه چیز ، حتی لباسهایشان را هم در آوردند و  پایین انداختند .
متأسفانه در همین سال رزیه در تلاشش برای عبور از همین کانال کشته شد.  او می خواست از بالون هیدروژنی و بالون هوای گرمهمزمان استفاده کند . برای همین هم ۱٫۵ ساعت پس از بلند شدن ، بالونش منفجر شد . ( چرا ؟)

در سال ۱۷۹۳ ، بلانکارد در آمریکای شمالی بالونش را به پرواز در آورد .

بالون بلانکارد با بالهایی برای کنترل پرواز

۱۷۹۴ – ۱۹۴۵ : بالون در طی این سال ها به عنوان ابزاری برای جا به جایی مواد غذایی و برای ارتباطات در طول جنگ ها مورد استفاده قرار گرفته است .

۱۰۰ سال بعد ……

آگوست ۱۹۳۲ نخستین پرواز انسان به استراتوسفر : دانشمند سوییسی ، آگوست پیکارد با بالونش به نام FNRS برای اولین بار به استراتوسفر سفر کرد ! او توانست به ارتفاع ۱۶ کیلومتری برسد و رکورد ارتفاع را شکست . پس از آن رقابت بر سر بیشترین ارتفاع بالون شروع شد.
۱۹۳۵ : رکورد جدیدی برای ارتفاع بالون ها شکسته شد که تا ۲۰ سال تغییر نکرد. «بالون کاوشگر ۲» به ارتفاع ۲۲ کیلومتری رسید . برای نخستین بار در تاریخ ، بشر توانست در داخل محفظه های تحت فشار در ارتفاع بالای جو زنده بماند . ( آن بالاها هوا خیلی رقیق است .)
۱۹۶۰ رکورد ارتفاع و بلندترین پرش با چتر نجات: کاپیتان جو کیتینگر ، از بالونش که به ارتفاع ۳۱ کیلومتر رسیده بود با چتر نجات به پایین پرید ! ( این یکی دیگر واقعاً از جانش سیر شده بود!) بالون او رکورد ارتفاع و خودش رکورد پرش را شکست . او با بدن خود ،دیوار صوتی را شکاند !

بالن
تصویر کاپیتان کیتینگر در حال سقوط با چتر نجات

۱۹۷۸ : بالون «دو عقاب ۲» برای نخستین بار از روی اقیانوس اطلس گذشت. این بالون که از گاز هلیوم پر شده بود ، ۳ مسافر داشت و در مجموع ۱۳۷ ساعت در راه بود . (مسافت و زمان پرواز دارد خیلی طولانی می شود .)

۱۹۸۱ : بالون «دو عقاب ۵» پروازش را از ژاپن آغاز کرد و پس از ۸۴ ساعت پرواز بر فراز اقیانوس آرام ، در کالیفرنیا به زمین نشست .

۱۹۸۷ : ریچارد برانسون و پر لیندستات ،نخستین کسانی بودند که اقیانوس اطلس را با «بالون هوای گرم»  به جای بالون هلیوم پیمودند . آنها ۲۷۰۰ کیلومتر را در ۳۳ ساعت طی کردند که این زمان رکورد جدیدی بود . در آن زمان بالون آنها بزرگترین بالونی بود که تا آن موقع به پرواز در آمده بود و حجمش ۶۵۰۰۰ متر مکعب بود .
یک سال بعد لیندستات با بالون هوای گرمش به ارتفاع ۲۰ کیلومتری رسید .

تیم دو نفری آنها در سال ۱۹۹۱ اقیانوس آرام با مسافت ۱۰۸۰۰ کیلومتر  را در طی ۴۷ ساعت با بالون هوای گرم پیمودند . سرعت حرکت آنها به ۳۹۰ کیلومتر در ساعت رسید !

۱۹۹۹  نخستین سفر دور دنیا با بالون : برتراند پبکارد و برایان جونز از سوییس پرواز خود را آغاز کردند و در آفریقا به زمین نشستند. آنها ۱۹ روز و ۲۱ ساعت و۵۵ دقیقه در هوا بودند .

وسایل مورد نیازبرای ساخت بالن:

  • کیسه زباله بزرگ وسبک (مثل پلاستیک های نازک نان لواش یا کیسه زباله نازک زرد یا سبز . کیسه های زباله سیاه رنگ معمولاً سنگینند و برای منظور ما مناسب نیستند. )
  • پنبه
  • الکل
  • کبریت
  • تعدادی سیم گلسازی نازک با طول تقریبی ۲۵ سانتی متر (می توانید به جای آن از سیم مسی نسبتاً نازک استفاده کنید.)
  • ماژیک های رنگی
  • دوربین عکاسی و فیلمبرداری (در صورت امکان)

روش ساخت بالن:
در ابتداچند کیسه زباله ای تهیه کنید، به هر شکل و رنگی که دوست دارید تزئین کرده و هر آنچه از هنر و خلاقیت دارید بر روی آن اجرا کنید.
پس از اینکه ظاهر بالون­ها آماده شد، سه قطعه سیم گل سازی برداشته و قسمت باز کیسه را به شکل مثلث متساوی الاضلاع در آورید. سپس در هر رأس مثلث با سیم سوراخی ایجاد کرده و سر سیم را به اندازه ۱ سانتی متر فرو برده و تا کنید تا سیم از سوراخ بیرون نیاید. سپس باید انتهای دیگر سه سیم را به هم متصل شود. به شکل زیر دقت کنید.

بالن
شکل ۱ : نحوه اتصال سیم ها به کیسه

پس از آن تکه پنبه کوچکی را به انتهای گره خورده سیم ها متصل کردید، کمی الکل روی آن بریزید .

 

بالن

شکل ۲ : کمی الکل روی پنبه بریزید .

حالا مانند ( شکل ۳ ) یک نفر باید دو گوشه ی بالای کیسه را بگیرد و یک نفر هم پایین کیسه را باز نگه دارد . در این حالت یک نفر دیگر باید با احتیاط و با کبریت پنبه ی الکلی را آتش بزند.

 

بالن

شکل ۳ : یک نفر دو گوشه ی بالای کیسه را بگیرد و یک نفر هم پایین کیسه را باز نگه دارد .

 

بالن

شکل ۴ :  با احتیاط پنبه را آتش بزنید.
بالن
شکل ۵ : مقدار الکل باید متناسب باشد ، شعله نباید آن قدری زیاد باشد که پلاستیک را بسوزاند .

پس از مدّت کوتاهی کیسه از بخارالکل و هوای گرم پر و سبک می شود . همین که کیسه سبک شد، باید آن را رها کنید تا بالون بالا رود .

بالن

شکل ۶ : کیسه را رها کنید تا بالا برود .

 

بالن

شکل ۷ : بالون در حال پرواز

نکات ایمنی!

۱٫ این کار را در حضور فردی بزرگتر (معلم خود) انجام دهید، چون در حین انجام کار خطر سوختگی وجود دارد.

۲٫ بالن را در جایی رها کنید که اطراف آن درخت یا ماده سوختنی نباشد.

۳٫ هیجانات خود را هنگام پرواز بالن به گونه ای بروز دهید که به سلامتی خود آسیب نرسد.

روز آرام و بدون بادی را برای این جلسه انتخاب کنید . وزش باد باعث می شود هوای گرم از داخل بالون بیرون بیاید .

ممکن است بالون های اوّل بالا نروند! در این صورت شاید مقدار الکل کافی نباشد. در این صورت الکل را بیشتر کنید و در عوض اطراف پلاستیک را کاملاً باز نگه دارید. ممکن است در نخستین تلاش ها به دلیل ناشی گری در گرفتن صحیح پلاستیک بالون بسوزد ! در این شرایط صبور باشید و به این فکر کنید که تنها بالن شما نیست که بر اثر حریق سقوط می کند. نفس عمیق کشیده و دوبهره دست به کار شوید تا نتیجه بگیرید.

بعد از آنکه بالن به هوا رفت خوب است رفتار و شرایط آن را با دقت مشاهده کنید. مثلاً ارتفاعی که بالون بالا می رود : ممکن است نتیجه ی مشاهده این باشد که بالون مقداری بالا برود و سپس به پایین برگردد .همچنین ممکن است بالون هیچ وقت به پایین بر نگردد !  توجه به دمای هوا و … هم نوعی مشاهده محسوب می شود .

بعد از اتمام کار، تمام مشاهدات خود را ثبت کنید. در تمام مراحل پروژه باید خیلی خوب ببینید و تمام چیزهایی را که می بینید ثبت کنید.

به نظر شما چه عواملی ممکن است بر ارتفاع بالارفتن  بالون تأثیر گذار باشد ؟

حالا شما به عنوان یک پژوهشگر باید عواملی را که فکر می کنید در این پدیده تأثیرگذار هستند تشخیص دهید. این کاری است که تمام دانشمندان انجام می دهند .  معلوم نیست که تمام این عوامل واقعاً تأثیرگذار باشند ، این را باید از آزمایش بفهمیم.

توجه: الکل مانند بنزین خاصیت انفجار دارد ، قوطی الکل را از آتش دور نگه دارید و حتما درب آن را ببندید.

 

درباره‌ admin555

جوابی بنویسید

This function has been disabled for علوم تجربی.