خانه » معرفی دانشمندان » نیل آرمسترانگ
نیل آرمسترانگ
نیل آرمسترانگ

نیل آرمسترانگ

زندگینامه نیل آرمسترانگ  
 

نیل الدن آرمسترانگ فضانورد آمریکایی متولد ۵ اوت ۱۹۳۰، نخستین انسانی است که طی ماموریت آپولو ۱۱ در ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹ (۲۹ تیر ۱۳۴۸) بر کره ماه گام نهاد.

 

 
نخستین پرواز فضایی آرمسترانگ با جمینای۸ در سال ۱۹۶۶ بود که وی به عنوان فرمانده عملیات انجام وظیفه می‌کرد.دومین و آخرین پرواز وی فرماندهی ماموریت آپولو ۱۱ برای فرود بر ماه در ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹ میلادی بود.

 

 

 

آرمسترانگ از نوجوانی به خلبانی علاقه مند شد و در زمانیکه همه جوانان هم سن او به دنبال گرفتن گواهینامه خودرو بودند وی به دنبال پرواز در آسمان بود به طوریکه گواهی پرواز خود را قبل از گواهی رانندگی خودرو گرفت.

 او ابتدا به دانشکده مهندسی وارد شد ، سپس به عنوان یک خلبان هواپیما های جنگی در نیروی دریایی خدمت کرد، تعداد ۷۸ ماموریت در جنگ کره انجام داد و سپس به عنوان خلبان هواپیمای آزمایشیx-15 به همکاری با ناسا پرداخت. بعد از آن به فرماندهی سفینه‌های جمینی۸ و آپولو ۱۱ انتخاب شد. از سال ۱۹۷۱ ناسا راترک کرده و به دانشگاه برگشت و به درجه پرفسوری علوم هوا فضا رسید. او در حال حاضر وارد بازار تجارت شده است. هنگامیکه قدم بر سطح ماه گذاشت جمله‌ای به یاد ماندنی گفت: این یک قدم کوچک برای یک نفر و قدمی بزرگ برای بشریت است.

آپولو ۱۱  ماموریتی از مأموریت‌ های پروژهٔ آپولو است که منجر به اولین فرود انسان بر روی کره ماه شد. این ماموریت ‌ها توسط سازمان فضایی ایالات متحده آمریکا، ناسا، سازماندهی شده بودند. در ماموریت آپولو ۱۱ سه فضانورد به نام ‌هاینیل آرمسترانگ، باز آلدرین و مایکل کالینز شرکت داشتند که نیل آرمسترانگ و باز آلدرین بر روی کره ماه پیاده شدند.

 


آپولو ۱۱ نخستین فضاپیمای حامل انسان بود که بر سطح ماه فرود آمد. آپولو ۱۱، پنجمین فضاپیما از مجموعهٔ آپولو می‌باشد و سومین فضاپیمای حامل انسان است که به سمت ماه پرتاب شده‌است. این فضاپیما در تاریخ ۱۶ ژوئیه ۱۹۶۹ به سمت ماه پرتاب شد. چهار روز بعد از پرتاب در ۲۰ ژوئیه در حالیکه کالینز در سفینهٔ اصلی، که به دور مدار ماه می‌چرخید، باقی‌مانده بود، آرمسترانگ و آلدرین با ماه ‌نشین به سطح ماه رفتند.

این پرواز به پروژهٔ «ارسال انسان به ماه و بازگرداندن سالم او به زمین تا پایان دههٔ ۱۹۶۰» را که از برنامه ‌های جان اف کندی بود، جامهٔ عمل پوشانید.

درباره‌ admin555

تصویر پروفایل از  admin555

جوابی بنویسید